Nocleg na łonie natury nad morzemNiektórzy do odpoczynku potrzebują luksusowych hoteli, dla innych prawdziwy relaks to wczasy na łonie natury. Biwakowanie, spanie pod namiotem czy w przyczepie może okazać się wspaniałą przygodą i sposobem na zaoszczędzenie na noclegu.

Spanie na łonie natury – dla kogo?

Spać pod namiotem może każdy – ta forma noclegu będzie niezwykłą przygodą zarówno dla najmłodszych podróżników jak i starszych wczasowiczów. Nocleg na łonie natury najczęściej wybierają młodzi, żądni przygód podróżnicy.

Jeżeli masz duże wymagania względem komfortu, noc pod namiotem nie jest dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem.

Zalety spania na łonie natury

1. Swoboda i niezależność

Wybierając nocleg na łonie natury, nie musisz zamartwiać się wyszukiwaniem noclegów i dbaniem o rezerwacje. Możesz przemieszczać się kiedy chcesz i gdzie chcesz, zostać gdzieś dłużej lub wrócić wcześniej – bez obawy, że stracisz pieniądze za zarezerwowany pokój hotelowy.

Jeżeli jesteś spontaniczny, często zmieniasz plany i nie lubisz działać według ścisłego harmonogramu, spanie pod namiotem zapewni Ci prawdziwą niezależność podczas podróży.

2. Bliskość natury

Spanie pod gwieździstym niebem, pobudka ze śpiewem ptaków, świeże powietrze i błoga cisza. Każdy z nas czasem potrzebuje przerwy od pędu życia i codziennych obowiązków – pobyt na łonie natury pozwoli Ci na chwilę zwolnić i docenić piękno, które Cię otacza. Wizyta w najlepszym SPA nie dorówna jakości relaksu na świeżym powietrzu.

3. Sam nocleg staje się przygodą

Spanie pod namiotem może dostarczyć wielu wrażeń. Jeżeli chcesz zagwarantować swoim dzieciom wspaniałą zabawę i unikalną przygodę, którą zapamiętają na długie lata, zorganizujcie wspólny wyjazd pod namioty – już same przygotowania do biwaku mogą być ekscytujące!

4. Oszczędność na noclegu

To prawda, sprzęt niezbędny do biwakowania może być kosztowny – pamiętaj jednak, że jeżeli zdecydujesz się na zakup zamiast wypożyczenia, namioty i śpiwory mogą służyć Ci przez długie lata i sprawdzić się podczas wielu wyjazdów.

Jeżeli śpisz na dziko i korzystasz z własnego sprzętu, spanie na łonie natury jest zupełnie darmowe. W niektórych miejscach rozbijanie się w dowolnym miejscu jest zakazane i musisz uiścić opłatę za pobyt na polu biwakowym.

Minusy spania na łonie natury

1. Zależność od warunków atmosferycznych

Teoretycznie biwakować można w każdych warunkach - w praktyce nie zawsze jest to przyjemne, a rozbijanie namiotu w mroźną zimę lub podczas burzy może być wręcz niebezpieczne. Znaczącą wadą spania na łonie natury jest zależność od pogody.

Planując wyjazd pod namiot, musisz przygotować się na różne warunki atmosferyczne – spakuj ciepłe ubrania i nieprzemakalną odzież na wypadek deszczu. Jeśli któregoś dnia zapowiadana jest poważna burza, szukaj schronienia pod dachem.

2. Uciążliwe owady

Mrówki wpraszające się do namiotu, uporczywe komary i wszystkie małe stworzonka mogą być utrapieniem podczas wyjazdu. Planując nocleg na łonie natury, musisz wziąć pod uwagę to, że będziesz mieć styczność z najróżniejszymi owadami. Jeżeli panicznie boisz się wszystkiego co pełza i bzyczy, zastanów się, czy biwakowanie jest dla Ciebie.

Aby uchronić się przed irytującymi robakami, zabierz ze sobą dobrą moskitierę i preparaty odstraszające owady. Zwróć również uwagę na miejsce, w którym rozbijasz namiot – tereny podmokłe i okolice zbiorników wodnych to idealne środowisko dla komarów.

3. Należy solidnie się przygotować

Wakacje na spontanie brzmią super, jednak biwakowanie bez wcześniejszych przygotowań może być udręką, nie zabawą. Planując wyjazd pod namiot, musisz dobrze przemyśleć swój bagaż i wyposażyć się w niezbędny sprzęt.

Jadąc na wakacje all-inclusive nie masz takich zmartwień – w hotelu czeka na Ciebie wysprzątany pokój i czysta pościel, a kiedy czegoś zabraknie, możesz zwrócić się o pomoc do recepcji lub zajrzeć do sklepu. Rozbijając na dziko Twoje możliwości są ograniczone – jeżeli zapomnisz czegoś spakować, raczej nie znajdziesz tego w lesie.

4. Kwestie bezpieczeństwa

Zachowaj szczególną ostrożność, jeżeli postanowisz nocować na dziko – namiot bardzo łatwo okraść. Nie rozbijaj obozu byle gdzie. Staraj się znaleźć lekko ukryte miejsce, które nie jest widoczne ze ścieżki lub drogi. Dużo bezpieczniejszym rozwiązaniem jest nocleg na chronionym polu biwakowym.

Samotna wyprawa może być ekscytującym pomysłem, jednak aby czuć się bezpiecznie, w ten sposób podróżuj tylko z partnerem lub grupą znajomych.