Nocleg nad morzem w prywatnym mieszkaniuWynajmowanie prywatnych mieszkań na wakacje stało się popularne za sprawą serwisu Airbnb – to strona umożliwiająca wynajmowanie pokoi i mieszkań bezpośrednio od ich właścicieli lub udostępnianie własnego mieszkania turystom. W przeciwieństwie do couchsurfingu, za nocleg należy uiścić opłatę.

Mieszkania prywatne – dla kogo?

Obecnie wynajmowanie prywatnych mieszkań i domów stało się bardzo popularnym rozwiązaniem, dlatego łatwo jest znaleźć tani i fajny nocleg zarówno dla jednej osoby, jak i dużej grupy. Mimo wszystko z tej formy noclegu najchętniej korzystają turyści podróżujący z partnerem, rodziną lub przyjaciółmi.

Zalety mieszkań prywatnych

1. Atrakcyjne ceny

Nie ma co do tego reguły i wiele zależy od miejscowości, w której chcesz wynająć pokój lub mieszkanie, ale ceny za noc są zazwyczaj niższe, niż w hotelach. Mieszkania prywatne okazują się jeszcze tańsze, jeżeli planujesz długi pobyt – często właściciele kwater oferują atrakcyjne zniżki osobom, które zdecydują się zostać na minimum kilka tygodni.

Dużą zaletą wynajmu całego mieszkania jest dostęp do wyposażonej kuchni i możliwość samodzielnego szykowania posiłków – dzięki temu możesz zaoszczędzić sporo pieniędzy.

2. Cały obiekt dla dużej grupy

Planowania grupowego wyjazdu nie jest proste, a poszukiwanie idealnego noclegu dla sporej grupy może przyprawić o ból głowy – Który hotel będzie miał kilka dostępnych pokoi? Jak rozlokować w nich przyjaciół? Gdzie ceny będą najniższe?

Możliwość wynajmu prywatnych mieszkań i domów na wakacje znacznie ułatwia ten proces. W popularnych miejscowościach turystycznych bez problemu znajdziesz miejsce noclegowe dla kilku, a nawet kilkunastu osób.

Wynajęcie jednego mieszkania lub domu dla dużej grupy znacznie obniża koszt wyjazdu – im więcej osób, tym niższa cena za nocleg. To także większa wygoda i swoboda – macie całe miejsce tylko dla siebie.

3. Przyjaźni gospodarze

Uprzejmi właściciele mieszkań mogą okazać się bardzo pomocni, jeżeli odwiedzasz jakieś miejsce po raz pierwszy. Lokalny gospodarz wskaże Ci dobre bary i restauracje w okolicy, podzieli się ważnymi wskazówkami i opowie o ciekawych miejscach, których nie znajdziesz w przewodnikach turystycznych. Wiedza „lokalsów” jest bezcenna, jeżeli naprawdę chcesz poznać kulturę i zwyczaje odwiedzanego miejsca.

Często gospodarze są bardzo otwarci i mogą zaproponować turystom wspólne wyjście do baru czy zwiedzanie miasta. Nawiązanie takiej więzi nie jest możliwe, jeżeli zdecydujesz się na nocleg w hotelu.

4. Oryginalne mieszkania

Jeżeli przywiązujesz dużą wagę do wystroju wnętrz i lubisz fajny design, korzystając ze stron jak Airbnb, możesz znaleźć naprawdę wyjątkowe miejsca noclegowe. Latarnia morska, jaskinia, domek na drzewie – co Ci się tylko zamarzy!

Właściciele prywatnych mieszkań często wykazują się ogromną kreatywnością i tworzą miejsca noclegowe o niebanalnym charakterze.

Wady mieszkań prywatnych


1. Odwołanie rezerwacji i dodatkowe opłaty

Jeżeli korzystasz z popularnych portali, musisz liczyć się z opłatą serwisową. Dodatkowo właściciele mieszkań do ceny za noc doliczają również opłaty za sprzątanie – warto zwracać na nie uwagę, ponieważ często zaskakująco niska cena wynajmu może oznaczać kuriozalnie wysoką cenę „za sprzątanie”.

Drugim problemem są zasady anulowania rezerwacji – według własnych preferencji ustala je gospodarz i zwykle są bardziej rygorystyczne niż w hotelach. Odwołanie własnej rezerwacji wiąże się z opłatą anulacyjną. Możliwość odwołania rezerwacji bez opłaty karnej rzadko jest możliwe.

2. Gospodarz w każdej chwili może odwołać Twój pobyt

Sprawa wygląda nieco inaczej, gdy pobyt chce anulować właściciel – to może okazać się dla Ciebie niemiłą niespodzianką. Zwłaszcza gdy dowiadujesz się o anulacji kilka dni przed wyjazdem.

Decydując się na pobyt w mieszkaniu prywatnym, musisz pamiętać, że gospodarz w każdej chwili może anulować Twój pobyt. To bardzo kłopotliwa sytuacja, której nie musisz się obawiać, jeżeli rezerwujesz noc w hotelu. Szukanie nowego miejsca noclegowego na kilka dni przed przyjazdem może kosztować Cię sporo nerwów i pieniędzy.

Aby zminimalizować ryzyko niespodziewanej anulacji, przed rezerwacją dokładnie przejrzyj opinie o gospodarzu, od którego chcesz wynająć mieszkanie na wakacje.

3. Nieporozumienia z właścicielami

Niektórzy właściciele stwarzają spore problemy z komunikacją – wolno odpowiadają na wiadomości, nie odpowiadają na nie wcale lub wysyłają niezrozumiałe odpowiedzi. Jeżeli podróżujesz za granicę, czasami może okazać się, że gospodarz w ogóle nie posługuje się językiem angielskim i dogadać możecie się jedynie na migi.

Problematyczna może też okazać się logistyka odbioru i zwracania kluczy do mieszkania – niektórzy właściciele zostawiają je w skrzynce pocztowej lub pod wycieraczką na buty, najczęściej jednak trzeba odebrać je osobiście.