Decydując się na couchsurfing, tak naprawdę nigdy nie wiesz, na czyją kanapę trafisz. Choć większość podróżników ma pozytywne doświadczenia, często pojawiają się historie o gospodarzach, którzy nie mieli dobrych motywacji.
Aby upewnić się, że nocleg u kogoś obcego będzie bezpieczny, zawsze umawiaj się z gospodarzami tylko na sprawdzonych stronach dla couchsurferów i upewniaj się, że mają sporo dobrych rekomendacji.
Zawsze bądź czujny i ufaj swojej intuicji – jeżeli nie czujesz się bezpiecznie w czyimś mieszkaniu, a gospodarz zachowuje się dziwnie, szybko zrezygnuj i wynajmij pokój w hotelu. Couchsurfing jest bezpieczniejszy, jeżeli podróżujesz w parze lub ze znajomymi.
Jako couchsurfer jesteś gościem, korzystasz z czyjejś gościnności i musisz wziąć pod uwagę to, że przyzwyczajenia gospodarza mogą Ci nie pasować. I nic nie możesz z tym zrobić. Głośne słuchanie muzyki, długie prysznice, częste rozmawianie przez telefon w kuchni – i tak dalej.
Śpiąc w hotelu możesz mieć wymagania dotyczące pewnych standardów. Nocując u kogoś za darmo, musisz dostosować się do zasad panujących w mieszkaniu.
Nie każdy czuje się dobrze w cudzym domu. Czasami gospodarz ma do dyspozycji tylko kanapę w salonie, po którym często kręcą się inni domownicy. Zdarza się, że nie masz prywatnego kąta i musisz spodziewać się, że gospodarz będzie chciał spędzać z tobą czas na pogawędkach. Jeżeli cenisz prywatność i lubisz spędzać czas w samotności, być może couchsurfing nie jest dla Ciebie.
W Polsce couchsurfing dopiero się rozwija. Znalezienie noclegu w dużych miastach zapewne nie będzie większym problemem, jednak w mniejszych miejscowościach możesz nie trafić na żadnego gospodarza. Biorąc to pod uwagę, zawsze szukaj noclegu z wyprzedzeniem.