Couchsurfing polega na nieodpłatnym udostępnianiu miejsca noclegowego w swoim mieszkaniu turystom lub korzystanie z takiej formy noclegu. Koncepcja podróżowania w ten sposób pojawiła się już w 2002 roku, jednak w Polsce moda ta dopiero się rozwija.

Co ważne, głównym celem couchsurfingu nie jest spanie za darmo – miłośnicy tej idei uważają couchsurfing za wyjątkowy sposób na poznawanie innych kultur od podszewki.

Couchsurfing – dla kogo?

Couchsurfing jest najbardziej popularny wśród młodych, żądnych przygód podróżników. Z tej formy noclegu często korzystają osoby, których nie stać na rezerwacje pokoju hotelowego, jednak mimo ograniczonego budżetu chcą zwiedzać świat. Dla większości podróżników, śpiących u życzliwych gospodarzy couchsurfing to coś więcej, niż tylko nocleg – to cała idea.

Zalety couchsurfingu

1. Spanie za darmo

Jak wspomnieliśmy wcześniej, spanie za darmo nie jest główną motywacją turystów, którzy korzystają z tej formy noclegu. Osoby praktykujące couchsurfing zazwyczaj chcą się „wgryźć” w kulturę odwiedzanego miejsca poprzez zamieszkanie z lokalnym gospodarzem i poznaniem miejscowości lub kraju z jego perspektywy.

Warto jednak wspomnieć, że nieodpłatność jest jedną z największych zalet tej formy noclegu – dzięki temu koszt podróży drastycznie spada. Jeżeli chcesz spróbować couchsurfingu, pamiętaj, że choć nocleg jest darmowy, to w dobrym guście jest przywiezienie drobnego upominku dla gospodarza. Sprawdzi się butelka alkoholu lub lokalny przysmak z Twoich stron.

2. Poznawanie kultury miejsca od wewnątrz

Osoby, które udostępniają swoje mieszkania podróżnikom, zwykle chcą nawiązać z nimi jakąś więź. Dzięki otwartości i gościnności gospodarza będziesz mieć szansę poznać od podszewki kulturę miejsca, które odwiedzasz – Twój „host” może odprowadzić Cię po mieście, opowiedzieć różne ciekawostki czy wskazać miejsca warte odwiedzenia, których nie znajdziesz w przewodnikach turystycznych.

3. Szansa na nawiązanie nowych znajomości

Jeżeli nie masz towarzysza podróży i najczęściej przemieszczasz się samotnie, couchsurfing może okazać się wspaniałą okazją do poznania nowych osób. Jak wspomnieliśmy wyżej, gospodarzom zależy na zapoznaniu się z osobą, którą goszczą. Decydując się na couchsurfing możesz być pewien, że nie poczujesz się samotnie w trakcie swoich wojaży – nawet jeśli wyruszysz solo!

Wady couchsurfingu

1. Bezpieczeństwo

Decydując się na couchsurfing, tak naprawdę nigdy nie wiesz, na czyją kanapę trafisz. Choć większość podróżników ma pozytywne doświadczenia, często pojawiają się historie o gospodarzach, którzy nie mieli dobrych motywacji.

Aby upewnić się, że nocleg u kogoś obcego będzie bezpieczny, zawsze umawiaj się z gospodarzami tylko na sprawdzonych stronach dla couchsurferów i upewniaj się, że mają sporo dobrych rekomendacji.

Zawsze bądź czujny i ufaj swojej intuicji – jeżeli nie czujesz się bezpiecznie w czyimś mieszkaniu, a gospodarz zachowuje się dziwnie, szybko zrezygnuj i wynajmij pokój w hotelu. Couchsurfing jest bezpieczniejszy, jeżeli podróżujesz w parze lub ze znajomymi.

2. Przyzwyczajenia gospodarzy

Jako couchsurfer jesteś gościem, korzystasz z czyjejś gościnności i musisz wziąć pod uwagę to, że przyzwyczajenia gospodarza mogą Ci nie pasować. I nic nie możesz z tym zrobić. Głośne słuchanie muzyki, długie prysznice, częste rozmawianie przez telefon w kuchni – i tak dalej.

Śpiąc w hotelu możesz mieć wymagania dotyczące pewnych standardów. Nocując u kogoś za darmo, musisz dostosować się do zasad panujących w mieszkaniu.

3. Brak prywatności

Nie każdy czuje się dobrze w cudzym domu. Czasami gospodarz ma do dyspozycji tylko kanapę w salonie, po którym często kręcą się inni domownicy. Zdarza się, że nie masz prywatnego kąta i musisz spodziewać się, że gospodarz będzie chciał spędzać z tobą czas na pogawędkach. Jeżeli cenisz prywatność i lubisz spędzać czas w samotności, być może couchsurfing nie jest dla Ciebie.

4. Mała popularność

W Polsce couchsurfing dopiero się rozwija. Znalezienie noclegu w dużych miastach zapewne nie będzie większym problemem, jednak w mniejszych miejscowościach możesz nie trafić na żadnego gospodarza. Biorąc to pod uwagę, zawsze szukaj noclegu z wyprzedzeniem.